A fenyőkéreg a fenyőfa külső része, melyet sokan összekevernek a mulccsal. A mulcs fa-aprítékból áll, mely lehet natúr vagy színezett is, elsősorban mulcsozásra, vagyis talajtakarásra, illetve ütéscsillapításra használják csakúgy, mint a fenyőkérget. A fenyőkéreg megakadályozza a magról kelő gyomokat a kikelésben, táplálja és lazítja a talajt, szabályozza a talaj nedvességtartalmát, valamint védi a növényeket a hővel szemben. A fenyőkérgek közötti eltérés minimális, a különbséget csupán vastagságuk, színárnyalatuk és felületük jelenti. Súlyuknak köszönhetően nehezen fújja el a szél, ezért a fakérgek közül a fenyőkéreg a legközkedveltebb.
A kéreg minőségét a mérete és tisztasága határozza meg. A minőség az anyag tisztaságát jelenti, tehát, hogy ne kerüljön más anyag a fenyőkéreg mellé, erről a kézzel történő válogatás biztosít minket.
Miért jó a fenyőkéreg a kertünkben?
Környezetbarát: Természetes eredetű, vegyszermentes.
Elfolytja a gyomokat
Beépülve a talajba táplálja azt, lazítja és savanyítja
Szebbek lesznek a növények, mert a gyomok nem szívják el előlük a tápanyagot
Hőszabályzó, ezáltal véd a hő és a fagyás ellen
Szabályozza a talaj nedvességtartalmát
Méretek:
Apró:
0,5-1 cm-es darabokat tartalmaz. Alkalmazhatjuk rétegként a gyomok ellen, vagy a földdel összekeverve talajlazítóként, savanyítja a talajt és fontos tápanyagot is szolgáltat a növények számára. Vegyes fenyőből készül, mivel ekkora méretben nincs jelentősége a kéreg anyagának.
Közepes:
0,5-6 cm-es darabokat tartalmaz. Véd a gyomokkal szemben, szabályozza a talaj nedvességtartalmát és védelmet nyújt a fagyással szemben is.
Nagy:
6-15 cm-es darabokat tartalmaz. Elsősorban díszítésként érdemes alkalmazni nagyobb egybefüggő területeknél, mint például parkoknál, kerteknél, tujasornál, vagy játszótereknél. Méretének köszönhetően lassabban bomlik le és magas az ütéscsillapító hatása is.
Erdei Borovi fenyő
Kérge sárgás, vagy halvány vöröses színű, vastag, réteges darabokból áll. A fa szerkezetében sok nagyméretű gyantajárat található, a tavaszi és őszi pásztája elkülönül egymástól, ezáltal az évgyűrűi hullámosak.
Vörösfenyő
A vörösfenyő törzse egyenes, átlagos mérete 30-40 méter, de egyes esetekben 80 méter magasra is megnő, törzse akár 1,75 méter, életkora pedig 800-900 év is lehet. Érdekessége, hogy tűleveleit télen lehullajtja. Az eurázsiai–boreális flóraterület egyik meghatározó növénye, a tajga faállományának csaknem fele vörösfenyő, de elterjedt Észak-Amerika erdőiben és hazánkban is. Kérge vöröses szürke színű, felületén mély repedések figyelhetőek meg. A levált kéreg színe vöröseslila, törése esetén apró tüskék figyelhetőek meg.
Felhasználás:
Talajtakarás növények alá
Ütéscsillapítóként játszóterekhez
Sár ellen és dekorációként utakhoz, beállókhoz
Alomként állatok alá
Ahol nem ajánlatos használni:
Medence, vagy tó közelében
Tűzrakó hely közelében
Savanyúságot nem tűrő növényekhez
Alkalmazás:
Takarás előtt mindenképp szükséges kigyomlálni a fenyőkéreggel takarandó területet és érdemes pétisóval, mész-ammon-salétrommal műtrágyázni a talajt.
Idővel a fenyőkéreg elaprózódik és beépül a talajba, ezáltal fejti ki hatását, viszont éppen ezért 1-2 évente szükséges újra felülszórni.
Csak olyan növényekhez használjuk, melyek szeretik az enyhén savanyú környezetet